Jinekomasti Ameliyatı

adminJinekomasti Hakkında0 Comments

jinekomasti anatomi

Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun aşırı büyümesidir ve bugünkü erkek nüfusta giderek yaygınlaşmaktadır. Jinekomasti doğru teşhis edildiğinde, bir sonraki adım açıkçası onu tedavi etmektir. Günümüzde erkek meme büyümesini başarıyla küçültmek için garantili tedavi seçeneklerinin en başında ameliyat gelmektedir.
Jinekomasti ameliyatını içeren meme küçültme ameliyatına tıbbi olarak redüksiyon mammoplasti denir.

Jinekomasti cerrahisi, aşırı meme dokusunun ve bezinin cerrahi olarak çıkarılmasını içerirken, psödogynekomasti ameliyatı fazla yağ alınmasını gerektirir. Bu liposuction tekniklerini içerebilir.

Bazı durumlarda yağ alma operasyonu tek başına yeterli olmakla birlikte. Glandüler olmuş yani sertleşmiş bir doku vakum yöntemleriyle alınamaz. Genellikle jinekomasti de yağların cerrahi olarak alınması ve psödoikomasti ameliyatı için göğüs dokusunun bir miktar çıkarılması olacaktır.
Operasoyunun işleyişi sizin biyolojik durumunuz göğüsleriniz boyutu ve yapısı olmak üzere cerrah tarafından belirlenecek tekniklere göre farklılık gösterecektir. Bazen bu tekniklerin biri bazende tekniklerin kombinasyonu kullanılabilir.

Jinekomasti Kademeleri

Jinekomasti’nin sadece meme boyutuyla alakalı olmadığını söylemek gerekir. Çünkü daha spesifik bir tabir kullanmak gerekirse erkeklerde kadınsı meme oluşumudur. Kademelerde göğüs büyüklüğü ve memenin kadınsılaşması gibi faktörlere dayanarak Amerikan Plastik Cerrahlar Topluluğu tarafından 4 farklı sınıfa ayrılmıştır. 1. sınıf en düşük hafifi büyüme iken 4. sınıf şiddetli genişlemem büyüme olarak tabir edilir.
Aşağıda 4 sınıfın açıklamasını görebilirsiniz.

Jinekomasti Dereceleri

Jinekomasti Dereceleri

 • Sadece Areola (meme ucu ve çevresinde ki doku) çevresinde büyüme
 • Areola sınırlarını aşan orta göğüs büyümesi. Göğüste belirgin kenarları olmayan
 • Areola sınırlarını aşan orta göğüs büyümesi.
 • Deri fazlalılığı ve feminizasyon ile göğüs büyümesi

 

Jinekomasti Ameliyatı için İdeal bir Aday mısınız?

İdeal aday, jinekomasti ameliyatı hakkında gerçekçi beklentilere sahip olan ve mevcut göğüs şekillerinden memnun olmayan bir kişidir.
21 yaşının üzerinde bir yetişkinseniz ve jinekomasti operasoyunun, iyileşme süreceini etkileyecek cerrahi operasyon sırasında komplikasyonlara yol açabilecek bir tıbbi durumunuz yoksa jinekomasti ameliyatı için uygun bir adaysınız demektir.

Adolesanlar jinekomasti ameliyatı için en iyi aday değildir, çünkü ergenlik dönemindeki göğüs dokusu büyümesi doğal olarak bir alt grup için olur ve yetişkinliğe girdikçe gitmektedir. Ergenler için, jinekomasti ameliyatları yaptırılmış olsa dahi, cerrahi olmayan iyileşme yöntemliryle geri döndürülme olasılığı vardır.
Daha detaylı bilgi için ergenlik döneminde jinekomasti konumuza bakabilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatının Pozitif ve negatif yanları

Cerrahi operasyon, jinekomastiyi gizlemek için kullanılan korse ve benzeri ürünlerin yanında jinekomastiden kurtulmak için en etkili ve garantili yöntemdir. Başarı oranı% 100’dür ve aynı zamanda meme küçültme için cerrahi olmayan yöntemlerde başarılı sonuç alamamaış kişiler için tek seçenektir.

 • Başarı oranı% 100’dür ve ameliyattan sonra göğsünüzün nasıl görüneceği konusunda cerrahınızdan çok net bir fikir alacaksınız. 
 • Jinekomasti ameliyatı konusunda uzmanlaşmış bir cerrah tarafından özel tedavi uygulanır ve tanı uygulanır. 
 • Sonuçları çabuk ve anlık olarak görülür.

 

 • Operasyon Maliyetleri yüksektir.
 • Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bunda da ameliyat izleri oluşacaktır.
 • Bu ameliyattan sonra kilo alımı sonuçları etkliyebilir.
 • Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bunda da risk ve komplikasyonlar mevcuttur.

 

Jinekomastinin Cerrahi Hedefleri Nelerdir.

jinekomasti anatomi

jinekomasti anatomi

Başarılı bir operasoyunun görğüslerinizi mümkün olduğunca doğru kontur yani şekle getirmektir.
Operasyondan sonra belirlenen süreci geçtikten itibaren spor ve egzersiz yapabilir diyetinize dikkat ederek sonuçları mükemmleştirebilirsiniz.

Jinekomasti ameliyatı tecrübeli, yetenkli bir doktor tarafından gerçekçi beklentiler içinde yapıldığında harikalar yaratabilir. Fakat hepinizin bildiği gibi ameliyat bir çocuk oyuncağı değildir.
Operasyondan önce cerrahi risk ve komplikasyonları iyi anlamanız önemlidir. Ameliyattan sonra ne elde edeceğiniz hakkında gerçekçi beklentileriniz olmalı.

Cerrahi olarak çok iyi bir sonuç alınsa bile gerçekçi olmayan beklentiler jinekomasti operasyonundan sonra hayal kırıklığına uğramanıza neden olabilir.

Jinekomasti sana göğüs kası kazandırmaz

Cerrahinin önceliği vücüdunuzla göğüs oranınızın doğru şekilde ayarlanmasıdır. İstanmeyen göğüs kütlesi çıkarıldıktan ve aeroları ayarlandıktan sonra çalışarak biçimli göğüslere sahip olabilirsiniz. Genllikle spor salonuna gitmek için 4 ila 6 ay beklemelisiniz.

İyi ellerde olduğunuza emin olun.

Jinekomasti operasyonu yapacak cerrahın bu konuda ne kadar deneyime sahip olduğunun kaç operasyon yaptığını kaç yıldır bu iş içinde olduğunu öğrenin. Daha önce yaptığı operasyonlardan sizinkine benzeyendurumların öncesi ve sonrası için fotoğraflar talep edin.

Jinekomasti Ameliyatından Önce

Durumunuzla ilgili fiziksel ve tıbbi bir sorun olmadığına emin olmak ve jinekomasit durumunuzu teyit etmek için hekiminize danışın. Bu fırsatı jinekomasti operasoyunu ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulmak için kullanın. Unutmayın saçma bir soru diye birşey yoktur. Herşeyi sorun ki aklınıza operasyondan bir şey takılmanız. Operasyon sürecinde kafanızın rahat etmesi çok önemlidir.
Operasoynunu ne kadar süreciği ile ilgili ve cerrahi müdahaleden sonra neler yaşayabileceğiniz hakkında detaylı bilgiler alın.
Doktorunuz sizinle operasyon işleyişi kullanılacak teknikle ve prosedürün devamı ile ilgili ayrıntılı bilgiler paylaşacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir