Ergenlikte Jinekomasti

adminJinekomasti Hakkında0 Comments

Ergenlik dönemlerinde jinekomasti, gençlerin kendileri için utanç verici bir duyguya dönüşebiliyor. Araştırmalara göre bu durum pubertasyondan geçen erkek çocukların% 48-64’ünde
kapsıyor. Erken dönemde 10 yaşında ortaya çıkan bu durum 14-15 yaşlarında zirveye ulaşabilir. Daha sonra jinekomasti vakalarında düşüş gözlemlenir.


Yakın zamanda Kopenhag Üniversitesi Hastanesi’nin yaptığı çalışma da dünya geneliyle uyum gösterdi. Çalışmada ergenlik dönemi gençlere bakıldığında yüzde 60’nda göğüs büyümesi gözlemlenmiş.


Oğluğunuz dışarıda arkadaşlarıyla olması gerekirken bu durumdan dolayı kendini soyutlamış olabilir. Bu anti sosyallik onun hayat boyu etkileyebilir. Bu yaşlrada jinekomasti çocuğunuz için
ağır bir zihinsel yüke dönüşebilir.
Unutmamak gerekir ki bu çağlarda çocuğunuzun hayatının belkide en savunmasız olduğu dönemlerdir. Aileden ve çevrelerinden gelecek sürekli teşviğe ihtiyaçları vardır.

Jinekomasti genç erkekler için bir vücut imajı ve özgüven sorununa yol açabilir ve bu sorunla yıllarca başetmek zorunda kalabilirler. Dışarıya çıkmaya çekinirler, utanç duyarlar ve alay konusu olmaktan korkarlar. Bazı gençlerin bundan kurtulmak için kasıtlı kilo aldıkları gözlenmiştir.

Bazı araştırmalara göre; Olumsuz vücut imajı endişeleri bulunana ergenlerin, psikiyatrik olarak diğerlerine göre depresif, endişeli ve intihar eğilimlerinin daha yüksek olduğu gözlenmiş.

Gençlerde jinekomasiteye neler sebep olur?

Sebepleri net olarak bilinmese veya ortaya çıkamasada gençlerde jinekomasti erkeklerin fizyolojik büyümesinin bir parçasıdır. Jinekomasti, bir bireyin ömrünün başlıca iki aşamasında görülür ve vücuttaki hormonal değişikliklerle ilişkilidir.

Jinekomasti erkeklerde genelde yaşlarının iki ana safhasında ortaya çıkar. ergenlik çağındayken tüm erkeklerin % 48 – 64’ü meme dokusu büyümesinin bir biçimine sahip olurlar.

İkinci aşama ise yaşlılıktır. 60 yaşından sonraki hormon değişiklikleri ve kas ve cilt esnekliğinin kaybolması veya azalmasıyla birlikte yaşamın bu evrelerinde jinekomastinin gelişimi paralel olarak ortaya çıkabilir.

Gençlik

Gençlik ya da gençlik yılları, tüm gençlerin yaklaşık% 48-64’ü için göğüs dokusu büyümesi meydana geldiği zamandır.

Kabaca konuşmak gerekirse, 3 gencin 2’sinde meme dokusu büyümesinin bir biçimi olacaktır.

İhtiyarlık

Göğüs dokusu gelişiminin üçüncü ve son hali yaşlılık döneminde yaşlılık dönemindeki tüm yetişkin erkeklerin yaklaşık% 80’inde meme dokusu büyümesidir.

Jinekomasti Gençlerde Kalıcı mı yoksa Geçici midir?

Gençlerde görülen meme dokusu büymesi genellikle pubertal jinekomasti olarak adlandırılır ve ergenlik döneminden geçen herhangi bir çocuğun en kötü kabuslarından biri olabilir.

Göğüs dokusu büyümesi, vücutta androjenler (erkek hormonları) ve östrojen (kadın hormonları) arasındaki etkileşimin bir sonucu olarak ortaya çıkar.Ergenlik aynı zamanda erkeklerin kesin vücut özelliklerinin gelişmeye başladığı ve küçük bir göğüs dokusu oluşumunun oluşabileceği bir zamandır.

Gerçek jinekomasti, yetişkin erkeklerde meme gelişimidir ve bu göğüs gelişiminin yetişkinliğe taşınması durumunda endişelenmeniz yeterlidir.

İyi haber şu ki bu konuda çok endişelenilecek çok şey yoktur. Çoğu erkek için (%75) bu durum geçicidir. Bazen jinekomasti olduğunuzu bile farketmeden atlatmış olursunuz.

Jinekomasti Ergenlik dönemlerinde tedavi gerektirir mi?

Jinekomasti ergenlik döneminin ardığından yetişkinliğe geçerken kaybolmalıdır. Çocuğunuzun durumundan endişeliyseniz bir doktora gözükmesinde fayda olabilir.
Endişe kaynağı olan aşırı meme dokusu, gençler erişkinliğe eriştikten sonra göğüs genişledikçe düzelecektir.
Normal koşullar altında, ergenlik döneminde herhangi bir müdahale gerekmez ve daha fazla müdahale olmaksızın ortaya çıkması gerekmez.

Bu durumdan kurtulmak yada rahatsızlığı bastırmak için ilaç kullanıyorsanız gelişim dönemindeki gençler için doğal vücut gelişimine müdahale edeceğiniz için çok dikkatli olmalısnız.
Bu durum için ilaçları almadan önce muhakkak doktor veya doktorlara başvurmalınız.

Aşırı kiloluysanız ve yağ oranınız yüksekse, aslında jinekomasti şüphesinin birikmiş yağ veya psödoikomasti olabileceğini hesaba katabilirsiniz.

Jinekomasti Uzmanlarından İyi Haber

Uluslar arası çalışmalara göre ergenlik döneminde ki jinekomastinin %90’ından fazlasında meme gelişimi zamanla ya kendini sınırlıyor yada yok oluyor. Genel olarak, bunun bir buçuk yıl içinde kaybolduğu tahmin ediliyor.

Zengin Östrojen Gıdalar Gençler İçin Jinekomasti’ye Neden Olabilir.

Jinekomasti sadece büyümeye bağlı bir fizyolojik yapı oalrak değil, bazı ilaçların kullanımı sonucu da ortaya çıkabilir. Kanıta dayalı bir incelemeye göre, uyuşturucuların tüm jinekomasti vakalarının yaklaşık% 10 – 25’ine neden olduğu tahmin edilmektedir. Marijuana, jinekomasti gelişimine katkıda bulunabilecek rekreasyonel ilaçlardan biridir.
İlaca bağlı jinekomastinin yaygın olduğunu ve gençlerde jinekomasti de dahil olmak üzere tüm vakaların dörtte birinden sorumlu tutulabileceğini belirtiliyor.

Jinekomasti Ergenlik dönemlerinde tedavi gerektirir mi?

Aşağıda, östrojende oldukça zengin gıdaların bir listesi bulunmaktadır. Soya fasulyesi ve tofu östrojende çok yüksektir ve onları menüden ve diyetten alabilirseniz daha iyi olur.
Listedeki diğer yiyecek türleri fasulye ve tohumlar gibi antioksidanlar, amino asitler, gerekli diyet lifleri, mineraller ve vücudumuz için gerekli olan vitaminleri içerir.

Onları diyetinizden tamamen çıkardığınızda, özellikle vejetaryen veya vegan diyetlerine uyduğunuzda hayati önem taşıyan besin maddelerini kaybetme riskiniz doğabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir